OBSAH:
Registrace účastníků, občerstvení
Projekt Rok transformace podnikání 2025 je iniciativou AMSP ČR zaměřenou na osvětu a praktickou podporu malých a středních podniků (MSP) v České republice, aby úspěšně prošly transformačními procesy spojenými s deindustrializací, digitalizací, AI, kyberbezpečností a udržitelným rozvojem. V projektu budeme klást důraz na implementaci ESG principů, využití moderních technologií a inovací, a posílení konkurenceschopnosti MSP.
Cíl -> vybudovat silné partnerství mezi MSP a velkými firmami, zejména bankami a korporacemi, které hrají klíčovou roli v oblasti financování a odborné podpory. Zapojíme i státní sektor, zejména Ministerstvo průmyslu a obchodu jako zastřešující resort podnikání
Registrace účastníků, občerstvení
ÚVOD: Přivítání účastníků, představení partnerů projektu, shrnutí cílů konference a programu - Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR
AMSP ČR
PREZENTACE VÝSLEDKŮ PRŮZKUMU "TRANSFORMACE PODNIKÁNÍ MSP" - Eva Svobodová, členka představenstva a GŘ AMSP ČR
HOSTÉ:
Prohlídka miniexpo, občerstvení, networking
Adopce elektromobility jako transformace moderní firmy - Branislav Schvarc, koordinátor projektu Elektromobilita, Škoda Auto
Cesta k rekonstrukci firemních provozů a modernizaci výrobních technologií - program ELENA - Filip Linhart, koordinátor projektu ELENA, Komerční banka
Prohlídka miniexpo, občerstvení, networking
JAK VYTVOŘIT NĚCO, CO LIDÉ OPRAVDU CHTĚJÍ? - Petr Václavek, zakladatel a CEO, FEB VENTURES
VAŠE NEHMOTNÁ AKTIVA, O KTERÝCH ANI NEVÍTE - Eva Bernardová, odd. podpory ochrany inovací, Úřad průmyslového vlastnictví ČR
ZÁVĚR: Reflexe programu, poděkování účastníkům, hostům a partnerům, pozvání k pokračování diskuse na miniexpu.
Konferenci moderuje: Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR
Na miniexpu se vám představí:
ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA.
Těšíme se na Vás!
Alexandra Kala - medailonek
Alexandra Kala je zakladatelkou společnosti Profimed, která se specializuje na profesionální produkty pro péči o zdraví. Profimed vznikl v roce 1997 a dnes je to zavedená firma s vlastní sítí prodejen. Společnost, ve které pracuje na 130 zaměstnanců, působí ve čtyřech zemích Visegrádské čtyřky. Již několik let rozšiřuje portfolio o nové trendy jako například longevity doplňky stravy, poporodní péče o matky apod.
Alexandra je ambasadorkou 2. Ekonomické transformace, kde vede pracovní skupinu Věda a výzkum.
Alexandra je také je spoluzakladatelka NF Žárovky, platformy, která propojuje a rozvíjí mladé mnohostranně nadané lidi, a spojuje je nad tématy, která jsou důležitá pro ně i pro společnost. Zároveň jim poskytuje komunitní zázemí po jejich návratu ze studií či praxe v zahraničí.
V roce 2017 získala titul EY Podnikatelka roku pro Středočeský kraj.
V roce 2023 byla vyhlášená jako druhá TOP žena Česka redakcí Economia
PROFIMED získal ocenění Czech Best Managed Companies roku 2024 společnosti Deloitte.
Dále je mecenáškou Národního divadla a Nadačního fondu Nezávislé žurnalistiky.
Jan Kavalírek - medailonek
Před jmenováním náměstkem ministra průmyslu a obchodu působil Ing. Jan Kavalírek na manažerských pozicích v soukromém sektoru, zejména v oblasti zdravotnických prostředků. Má zkušenosti s výzkumem, vývojem, výrobou i mezinárodním obchodem, podílel se na vybudování několika úspěšných společností. Rovněž působil jako zástupce ředitele certifikačního orgánu.
Jako expert na umělou inteligenci a medtech se podílí na evropských výzkumných projektech. Současně aktivně působí na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze a pravidelně vystupuje jako keynote speaker na témata spojená s AI. Plynně hovoří anglicky a ve volném čase se věnuje boxu, lyžování, golfu či umění.
Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se zaměřuje na umělou inteligenci a nové technologie, podporu startupového ekosystému, posilování exportu českých firem a sektorům medtech a biotech. Aktivně zastupuje Českou republiku v Radách Evropské unie pro mezinárodní obchod a telekomunikace a prosazuje modernizaci průmyslu prostřednictvím využití AI, inovací a digitalizace.
Tomáš Svoboda - medailonek
Mezinárodní podnikatel, investor a mentor. Spoluzakladatel globální platformy pro udržitelnost podnikání Sustainova. Člen několika globálních VIP skupin, jako jsou VOYAGERS, Bridge for Billions, Virtual Advisory Board a Entrepreneurs Organization, kde také působí jako globální šampión pro udržitelnost & impact pro více než 18 000 podnikatelů a spoluorganizuje akce po celém světě, jako je Impact Day v Londýně a EO United Nations Summit v NYC. V roce 2024 vybrán do 3letého MIT Entrepreneurial Masters Programu, který každoročně přijímá pouze 68 podnikatelů po celém světě.
Tomáš Macků - medailonek
Tomáš je ředitelem vnějších vztahů agentury Ipsos.
Podílí se na dlouhodobých rozvojových projektech s důrazem na implementaci výsledků z výzkumu do marketingových a komunikačních strategií, spoluzodpovídá za public relations, komunikaci, za vztahy s významnými klienty a za partnerské spolupráce
V oblasti výzkumu trhu a veřejného mínění pracuje více než 30 let.
Lukáš Řeha - medailonek
Lukáš je inovátor s bohatými zkušenostmi v oblasti technologických změn a jejich praktického využití v byznysu. Již 15 let pomáhá firmám zvyšovat efektivitu zaváděním moderních technologií a automatizačních nástrojů.
Stál u zrodu startupů Datlowe a Techstra, které se zaměřují na Machine Learning a digitální transformaci podniků pomocí low-code automatizačních a integračních nástrojů. Jako Obchodní ředitel a Product owner ve společnosti Hyverr dnes vede tým, který firmám pomáhá nasazovat inovativní softwarová řešení a posouvat je do digitální éry.
Jeho cílem je praktické propojení technologií s byznysem, které firmám přináší skutečnou hodnotu a konkurenční výhodu.
Jan Janča - medailonek
Jan Janča je CEO digitální agentury Cognito.cz, kterou založil v roce 2008. V oboru digitálních inovací působí již více než 25 let a patří mezi přední odborníky na digitalizaci a automatizaci podnikových procesů. Soustředí se na projekty na pomezí vývoje webových aplikací, digitálního marketingu a datové integrace, díky čemuž dokáže firmám navrhnout ucelené strategie digitální transformace, které dokáží firmám přinést skokový nárůst efektivity a tržeb. Cílem jeho práce je posouvat každého klienta o krok napřed před konkurenci v digitálním světě.
Robert Soudný
Branislav Schvarc - medailonek
Působím již přes 15 let v Automotive na různých pozicích. Již 7 let pracuji ve Škoda Auto v rámci rozvoje elektromobility, kde je mým hlavním cílem rozvoj a implementace elektromobility v rámci dealerské sítě. Dále je to spolupráce se samosprávami, privátními a vládními subjekty v této oblasti a v oblasti rozvoje nabíjecí infrastruktury, kde společně s energetiky se nám daří úspěšně zvětšovat právě počet nabíjecích bodů.
Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze a Rochester Institute of Technology.
Filip Linhart - medailonek
V Komerční bance vede program ELENA (European Local Energy Assistance) poskytovaný ve spolupráci s Evropskou Investiční Bankou a spolufinancovaný z programu Evropské Unie InvestEU Advisory Hub, zaměřený na zvyšování energetické účinnosti budov a výrobních technologií.
Petr Václavek - medailonek
Jsem zkušený etický podnikatel s prokazatelnými úspěchy v Evropě a na Blízkém východě. Jako zakladatel FEB VENTURES se věnuji objevování a budování nových etických podniků, kde proměňuji komplexní výzvy v prosperující projekty. Ve své práci propojuji strategické myšlení s inovativní kreativitou, veden jasným posláním vytvářet podniky s pozitivním dopadem na společnost.
Eva Bernardová - medailonek
Ing. Eva Bernardová je absolventem VŠE Praha, Fakulty mezinárodních vztahů.
V letech 1991–1998 působila v nadnárodní společnosti SMC Pneumatics jako vedoucí organizační složky a jednatelka. Následně pracovala v letech 1999–2016 v Agentuře pro podporu zahraničních investic CzechInvest na různých pozicích, např. v letech 2005–2010 jako ředitelka zahraniční kanceláře v Mnichově, která působila v teritoriu Německa, Rakouska a Švýcarska. Na Úřadě vlády ČR v letech 2016-2022 působila nejdříve v Sekci vědy a výzkumu, následně pak jako vrchní vládní rada v Sekci pro evropské záležitosti. V letech 2023-2024 pracovala pro Úřad EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) a nyní působí v oddělení podpory ochrany inovací Úřadu průmyslového vlastnictví Praha.
Malé a střední podniky (MSP) i OSVČ napříč různými sektory v České republice, zejména ty, které čelí výzvám spojeným s přechodem z tradičních průmyslových oborů k digitálnějším a udržitelnějším obchodním modelům. Věnovat se budeme i sektoru služeb.
Banky, velké korporace a státní instituce, které mohou projekt finančně, strategicky a osvětově podpořit a také aktivně přispět k úspěchu MSP. Zejména jako poskytovatelé informací, technologického rozvoje, know-how a kapitálu.
Význam ESG principů pro malé a střední podniky: proč je důležité integrovat udržitelné strategie a jak mohou MSP získat konkurenční výhodu zavedením ekologických a sociálních standardů.
Jak mohou MSP využít moderní technologie k optimalizaci výroby a služeb, zlepšení efektivity a snížení nákladů prostřednictvím digitalizace a automatizace procesů. Jak připravit MSP na kybernetickou bezpečnost, i v návaznosti na směrnici NIS2. Přechod na elektromobilitu a související infrastruktura. Jak plně využít informace ze CRM, práce s klienty a firemní databází.
Jak správně financovat transformační projekty, od ekologických projektů po digitalizaci. Zapojení bank do financování přechodů na udržitelnější a digitální obchodní modely.
Jak se přizpůsobit úbytku tradičních průmyslových odvětví a najít nové příležitosti v odvětvích s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou digitální technologie, obnovitelné zdroje energie, cirkulární ekonomika atd.
Jak zvládat rizika spojená s deindustrializací, jak implementovat nové procesy a řídit transformaci podniku při dodržení regulatorních požadavků a ESG standardů.
Zajištění nových dovedností potřebných pro fungování ve vysoce technologickém a udržitelném prostředí.
Rok transformace podnikání 2025 je jedinečný projekt, který má potenciál ovlivnit ekonomické prostředí malých a středních podniků
v České republice.
S podporou bank a velkých korporací může tento projekt vytvořit
dlouhodobé a udržitelné změny, které posílí konkurenceschopnost českých firem na globálním trhu a přispějí k jejich růstu a prosperitě v rychle se měnícím světě.